Dev:UseCases/Nastavenia uzivatela
Navigation: Dev:UseCases.
Uzivatelsky ucet tvoria profil a uzivatelove nastavenia, vratane jeho hesiel. Ucet sa vytvara po zaregistrovani uzivatela do systemu. Uzivatel si ho moze dalej upravovat podla svojich potrieb. Uzivatel si moze svoj ucet tiez zrusit.
Profil obsahuje zakladne informacie o uzivatelovi, ako napr. kontakne udaje, alebo jeho fotku. Je pristupny ostatnym uzivatelom v systeme a sluzi na identifikaciu uzivatela.
Pomocou nastaveni si uzivatel voli formu zobrazovania a spravania systemu, ako napr. velkost zobrazovania fotiek ci pouzivany jazyk. Uzivatel ma zakladne nastavenia, ktore mal aj neregistrovany navstevnik. Narozdiel od neho ma niektore dalsie a vsetky nastavene hodnoty sa mu v systeme ukladaju, takze ich nemusi zadavat vzdy znovu.
Uzivatel ma moznost nastavit si na pristup do systemu viacero hesiel. Ich sprava (pridavanie, odoberanie) je pristupna tiez cez nastavenia uzivatela.
Contents |
Profil a nastavenia uzivatela
Po zaregistrovani uzivatela do systemu sa mu vytvori jeho uzivatelsky ucet. Sucastou tohto uctu v systeme su: profil, nastavenia a subor jeho hesiel. Uzivatel sa k nim dostane napriklad cez svoje uzivatelske menu. Pri zobrazeni jeho profilu a nastaveni, sa mu tieto rozdelia do troch oddelenych casti, pricom bude moct kazdu prezerat a upravovat zvlast.
Profil
Profil je suhrn informacii o uzivatelovi ako su napr. jeho meno, telefon alebo kontakty. Su to informacie, ktore zadal pri registracii, alebo ich upravil neskor. Sluzi na identifikaciu uzivatela medzi ostatnymi uzivatelmi v systeme.
Okrem zakladnych identifikacnych a kontaktnych udajov, je v profile ulozena aj informacia o tom, co vsetko z profilu chce uzivatel o sebe zverejnovat pred ostatnymi uzivatelmi. Dalej profil obsahuje uzivatelovu fotku a registracny email, ktory sa nikde nezobrazuje, ale pouziva sa na komunikaciu zo strany systemu.
V zobrazeni detailu profilu sa zobrazia nasledujuce polozky s aktualnymi hodnotami:
- prihlasovaci login (atribut User.login)
- zobrazovane meno (atribut User.Profile.display_name)
- registracny email (atribut User.Profile.email_reg)
- kontaktny email (atribut User.Profile.email_contact)
- a ostatne polozky ako su napr. web, icq, datum narodenia, pohlavie, adresa, popis uzivatela, telefon a pripadne dalsie polozky, tak ako su uvedene v triede User.Profile
Poznamka: Polozky, ktore nema uzivatel vyplnene, sa v prehlade budu zobrazovat ako prazdne, pripadne nepristupne.
Pri kazdej polozke (okrem loginu, zobrazovaneho mena a registracneho emailu) sa bude zobrazovat aj ich povolenie zverejnovania. Dalej sa tu zobrazi fotka pridelena k uzivatelovmu profilu. Pokial bude mat uzivatel v systeme zadany novy registracny email, ktory este nepotvrdil (vid triedu UnverifiedMail), system mu to oznami.
Prihlasovacie login meno ostava uzivatelovi take, ake si zvolil pri registracii a nebude ho uz moct zmenit. Vsetky ostatne udaje z profilu, vratane fotky, moze uzivatel kedykolvek zmenit vybratim prislusnej akcie. Tento postup bude popisany dalej.
Nastavenia
Nastavenia sluzia na prisobenie spravania systemu individualnym poziadavkam. Patri k nim napr. sposob pridavania watermarku k jeho fotkam alebo nutnost potvrdzovania komentarov pri jeho fotkach. Okrem tychto nastaveni ma k dispozicii uzivatel aj tie, ktore mohol menit uz navstevnik. Patria k nim max. velkost zobrazovania fotiek, zobrazovany jazyk a skin. Na rozdiel od navstevnika, sa mu budu ukladat v systeme.
Pri prehlade uzivatelovych nastaveni systemu sa zobrazia aktualne hodnoty pre:
- Vseobecne nastavenia:
- Zvoleny jazyk (atribut Visitor.Settings.language)
- Pokial su v systeme povolene fotky (atribut GlobalSettings.Photo.hide_all_photos): velkost zobrazovanych fotiek (atribut Visitor.Settings.max_resolution)
- Skin pre zobrazovanie systemovych stranok (atribut Visitor.Settings.skin)
- Uzivatelske nastavenia:
- Pokial su povolene komentare k fotkam (atribut GlobalSettings.Photo.hide_comments): informacia o tom, ako ma nastavenu nutnost potvrdzovania komentarov k jeho fotkam (atribut User.Settings.want_confirm_comments
- Frekvencia posielania uzivatelskych mailov (atribut User.Settings.user_mails_frequency)
- Nastavenia watermarku (pokial maju uzivatelia povoleny vlastny watermark atributom GlobalSettings.Photo.allow_user_watermark):
- obrazok aktualne nastaveneho watermarku (atribut User.Settings.watermark_image)
- nastavenie pozicie watermarku na fotkach (atribut User.Settings.watermark_position)
Vsetky tieto nastavenia si moze uzivatel zmenit. Prvu skupinu nastaveni moze zmenit uzivatel rovnako ako to mohol urobit aj navstenik. Tento postup bol popisany v kapitole Nastavenia navstevnika. Zmena ostatnych bude popisane dalej.
Poznamka: Nastavenia k veciam, ktore nie su povolene sa nezobrazuju a uzivatel ich ani nemoze menit.
Poznamka: Watermark je obrazok alebo text, ktory sa pridava na fotografie. Tento system "opeciatkovania" fotografii sluzi ako ochrana autorskych prav a pod.
Hesla
Sucastou profilu uzivatela su aj jeho hesla. Moze ich mat neobmedzene mnozstvo, pricom si moze vytvarat hesla trvale, alebo jednorazove. Jednorazove sluzia na bezpecne prihlasovanie z verejnych miest. Po pouziti budu zo systemu zmazane.
V prehlade hesiel sa uzivatelovi zobrazi pocet jeho trvalych a jednorazovych hesiel (rozlisenie podla atributu Password.once).
Hesla moze uzivatel vytvarat nove, mazat stare alebo vsetky nahradit jednym novym. Sprava hesiel bude popisana dalej.
Zmena profilu uzivatela
Pri zmene udajov zo svojho profilu sa uzivatelovi zobrazi pre kazdu polozku z profilu jeden edit box a check box na povolenie/zakazanie zverejnovania (okrem tych poloziek, kde to nema zmysel). Vsetky polozky budu predvyplnene aktualnou hodnotou. Zaroven sa mu nejak zvyraznia povinne polozky, ktore nemozu ostat prazdne. Ich zoznam sa ziska z atributu GlobalSettings.User.mandatory_attributes.
V pripade existencie nepotvrdeneho registracneho e-mailu sa uzivatelovi oznami, ze ma v systeme nepotvrdenu ziadost o zmenu tohoto e-mailu spolu s datumom poslednej ziadosti (atribut UnverifiedMail.added). Uzivatel si moze zmenit aj zatial nepotvrdeny mail. Potvrdzovat bude vzdy len poslednu ziadost o zmenu mailu.
Po zadani novych udajov a pripadnej zmene povolenia zobrazovania sa skontroluje, ci su vyplnene vsetky povinne udaje. Zaroven sa skontroluje, ci nie je prekroceny limit na dlzku popisu (atribut GlobalSettings.User.max_description_length). Pokial je vsetko v poriadku, udaje sa ulozia. Pokial nie, system zobrazi uzivatelovi nim posledne zadane hodnoty a oznami mu, ktore udaje musi opravit.
Pokial uzivatel zada novy registracny e-mail, postup bude nasledovny:
- System mu oznami, ze sa tento e-mail zmeni az po jeho potvrdeni.
- Do systemu sa ulozi novy e-mail a prislusny hash, spolu s aktualnym casom ziadosti o zmenu registracneho e-mailu (atributy UnverifiedMail.email, UnverifiedMail.hash a UnverifiedMail.added). Poznamka: Pokial uz predtym existoval nepotvrdeny novy registracny e-mail, tak sa tieto udaje len nahradia novymi hodnotami.
- Kym nedojde k potvrdeniu, bude sa pouzivat stale stary e-mail (atribut User.Profile.email_reg). Poznamka: Pokial nebol zadany ziaden, tak sa uzivatelovi nebude nic posielat az do uspesneho potvrdenia noveho mailu.
- Po potvrdeni sa prepise stary registracny e-mail novym a zrusi sa povodne cakajuci mail spolu s hashom z prislusnej triedy.
Poznamka: Kontaktny e-mail (atribut User.Profile.email_contact) nie je nutne potvrdzovat.
Uzivatel moze kedykolvek celu editaciu svojho profilu zrusit.
Zmena fotky uzivatela
Uzivatelovi sa zobrazi aktualne priradena fotka k jeho profilu. Tu moze bud zmenit za inu, alebo ju z profilu odstranit. Po odstraneni, sa uz pri jeho profile nebude ostatnym uzivatelom zobrazovat ziadna fotka.
Pridanie alebo zmena fotky k profilu je totozne s vyberom ikonky k albumu, ktory bude popisany v kapitole Prehlad albumov. Takouto fotkou moze byt jednak nejaka uzivatelova fotka, ktoru uz ma nahratu v systeme alebo jedna z verejnych fotiek.
Pripadne zmazanie fotky, alebo zmenu fotky za inu bude musiet uzivatel potvrdit, inak mu ostane povodne nastavenie.
Uzivatelske nastavenia
Uzivatel si bude moct zvolit nastavenia uvedene v nasledovnom zozname. Vsetky moznosti budu predvyplnene aktualnymi hodnotami.
- Potvrdzovanie komentarov k fotkam: Vykona sa pomocou jednoducheho check boxu a ulozenim nastavenia (atribut User.Settings.want_confirm_comments). Uzivatel sa tak moze rozhodnut, ci musi kazdy komentar k vlastnej fotke najprv sam potvrdit, alebo nie. Pokial ano, komentar sa zacne zobrazovat ostatnym uzivatelom, az ked ho sam uzivatel potvrdi.
- Frekvencia uzivatelskych mailov: Vykona sa vyberom jednej z viacerych predvolenych moznosti. Moze si tak zvolit, ci mu budu maily od ostatnych uzivatelov chodit po jednom, alebo hromadne vzdy vsetky za zvolene obdobie (atribut User.Settings.user_mails_frequency).
Po zadani novych moznosti budu zvolene nastavenia ulozene do systemu. Zmenu tychto nastaveni moze uzivatel tiez zrusit.
Poznamka: Ostatne nastavenia, ktore sa tykaju konkretnych oblasti systemu (rozmiestnenie okienok, ukladanie id na uzivatela pri vkladani prispevkov do diskusii a ostatne - vid. trieda User.Settings), sa budu menit priamo na miestach, ktorych sa tykaju a budu popisane v dalsich kapitolach.
Nastavenie watermarku
Pokial maju uzivatelia povoleny vlastny watermark (atribut GlobalSettings.Photo.allow_user_watermark), zobrazi sa uzivatelovi jeho aktualne nastavenia pre watermark - obrazok (atribut User.Settings.watermark_image) spolu so svojou poziciou (atribut User.Settings.watermark_position).
Poznamka: Nastavenie obrazku a pozicie watermarku sa aplikuje len na fotky, kde to uzivatel pozaduje (atribut Photo.Info.watermark_disabled).
Watermark si moze uzivatel nastavit novy, zmenit aktualny za iny, alebo ho moze z profilu odstranit. Po odstraneni watermarku z profilu uzivatela sa pri zobrazovani fotiek pouziju globalne nastavenia watermarku (atribut GlobalSettings.Photo.default_watermark_image).
Pridanie alebo zmena obrazku watermarku je totozne s vyberom ikonky k albumu, ktory bude popisany v kapitole Prehlad albumov. Ako watermark moze byt pouzita jednak nejaka uzivatelova fotka, ktoru uz ma nahratu v systeme alebo jedna z verejnych fotiek.
Okrem vlastneho obrazku pre watermark, moze uzivatel zadat aj jeho poziciu. Tu si vyberie z moznych hodnot atributu User.Settings.watermark_position. Pokial ju nezada, pouzije sa globalne nastavenie (atribut GlobalSettings.Photo.default_watermark_position).
Pripadne odstranenie watermarku, alebo zmenu obrazku, ci jeho polohy bude musiet uzivatel potvrdit, inak mu ostane povodne nastavenie.
Zmenu watermarku moze uzivatel kedykolvek zrusit.
Poznamka: Obrazok watermarku a jeho pozicia nie su na sebe zavisle a mozu byt nastavene aj samostatne zvlast. Pokial maju uzivatelia prava na vlastne nastavenia watermarkov, tak sa pouziju vsetky jeho nastavenia a tie, ktore nenastavil sa doplnia celosystemovym nastavenim. Moze mat teda vlastnu poziciu, ale obrazok pouzivat celosystemovy.
Pridanie hesla
Pri pridavani noveho hesla do systemu sa uzivatelovi zobrazia 2 heslove edit boxy: 1. pre zadanie hesla a 2. pre jeho kontrolu. Zaroven sa uzivatelovi oznami pozadovana minilana dlzka hesla (atribut GlobalSettings.User.min_password_length). Uzivatel zada pozadovane heslo a vyberie si, ci ma byt toto heslo jednorazove, alebo trvale.
Pred pridanim hesla do systemu sa overi nasledovne:
- Obe zadane verzie hesla musia byt zhodne. Ak nie, tak sa vypise uzivatelovi sprava, ze nie su a ze ich musi zadat znova.
- Pokial su hesla zhodne, tak sa skontroluje ci splnaju podmienku na minimalnu dlzku podla atributu GlobalSettings.User.min_password_length. Ak nie, tak sa uzivatelovi oznami, ze hesla musia byt dlhe minimalne dany pocet znakov.
- Pokial uz uzivatel ma v systeme ulozene heslo s rovnakym hashom ako to, ktore chce pridat, tak su dalej 2 moznosti postupu:
- Ak ma existujuce heslo a novo pridavane heslo rovnako nastavenu platnost (jednorazove/trvale), tak sa uzivatelovi oznami, ze take heslo uz v systeme ma.
- Ak ma existujuce heslo a novo pridavane heslo rozne nastavenu platnost, tak sa system spyta uzivatela, ci ju chce zmenit. Ak hej, zmeni sa hodnota atributu Password.once.
- Ak bolo vsetko v poriadku, system ulozi hash noveho hesla spolu s jeho platnostou.
Uzivatel moze kedykolvek pridanie noveho hesla zrusit.
Poznamka: Po kazdom neuspesnom pokuse sa editboxy zmazu a uzivatel bude musiet zadat heslo aj kontrolu hesla cele znovu.
Zrusenie hesla
Po vybrati akcie zrusenia hesla sa uzivatelovi zobrazi edit box pre zadanie hesla, ktore chce zo systemu odstranit.
Pred odobranim hesla zo systemu sa overi ci dane heslo v systeme existuje. Ak heslo existuje, tak sa od uzivatela vyziada potvrdenie tejto akcie. Po potvrdeni bude heslo zo systemu zmazane. Pokial uzivatelove heslo neexistuje, tak sa mu oznami, ze dane heslo v systeme neexistuje.
Uzivatel moze kedykolvek mazanie existujuceho hesla zrusit.
Poznamka: Pri mazani hesiel sa nerozlisuje ci ide o jednorazove alebo trvale heslo. Uzivatel nemoze mat rovnake heslo zadane aj ako jednorazove aj ako trvale.
Reset hesiel
Uzivatel sa moze rozhodnut, ze chce uplne zrusit vsetky hesla, ktore ma v systeme nastavene a nahradit si ich novym heslom. V tomto pripade sa mu tiez zobrazia 2 edit boxy na zadanie a kontrolu hesla a jeden check box na nastavenie platnosti hesla. Zaroven sa uzivatelovi oznami pozadovana minilana dlzka hesla (atribut GlobalSettings.User.min_password_length).
Po zadani a potvrdeni hesla sa skontroluje nasledovne:
- Obe zadane verzie hesla musia byt zhodne. Ak nie, tak sa vypise uzivatelovi sprava, ze nie su a ze ich musi zadat znova.
- Nove heslo musi splnat podmienku na minimalnu dlzku podla atributu GlobalSettings.User.min_password_length. Ak nie, tak sa uzivatelovi oznami, ze musi byt dlhe minimalne dany pocet znakov a musi ho zadat znovu.
Pokial je vsetko v poriadku, vyziada sa od uzivatele este potvrdenie akcie. Po potvrdeni, budu vsetky stare hesla zo systemu zmazane a prida sa namiesto nich novo zadane heslo s nastavenou platnostou. Pokial akciu uzivatel nepotvrdi, nebude zo systemu nic zmazane.
Uzivatel moze kedykolvek mazanie existujucich hesiel zrusit.
Zrusenie uctu
Uzivatel sa moze rozhodnut, ze uz dalej nechce byt registrovany v systeme. V tomto pripade moze zmazat cely svoj ucet.
Pri zmazani uctu dojde k nasledovnemu:
- zmaze sa cely profil a vsetky nastavenia uzivatela vratane hesiel
- zmaze sa ako clen zo vsetkych skupin, v ktorych bol zapisany
- zmazu sa jeho skupiny spolu s ich diskusiami
- zmazu sa vsetky priradenia jeho skupin k albumom (jeho, i cudzim)
- zmazu sa vsetky jeho albumy spolu s ich diskusiami
- zmazu sa vsetky jeho fotky spolu s ich komentarmi
Naopak sa nebudu mazat jeho prisevky do diskusii a komentare k cudzim fotkam.
Pred naozajstnym zrusenim uctu sa od uzivatela vypyta potvrdenie, ci si je naozaj isty, ze chce vsetko zrusit. System ho dalej upozorni, ze tato akcia je nevratna. Pokial aj napriek varovaniu uzivatel potvrdi, ze chce ucet zmazat, bude zo systemu odstraneny.
Zrusenie uctu si moze uzivatel kedykolvek pred potvrdenim rozmysliet.