Dev:UseCases/Prehlad priatelov a nepriatelov
Navigation: Dev:UseCases.
Uzivatel si moze v systeme oznacovat vybranych ostatnych uzivatelov ako priatelov alebo nepriatelov a tym ich zaradit do prislusneho zoznamu. Priatelia sluzia na rychlu komunikaciu, ci zistenie stavu prihlasenia. Nepriatelia naopak umoznuju filtrovanie fotiek, sprav a inych prispevkov od nevhodnych uzivatelov.
Pri prezerani prehladu sa uzivatelovi zobrazia oba zoznamy oddelene. Uzivatel si bude moct uzivatelov v tychto zoznamoch dalej upravovat. Moze napriklad do nich pridavat novych uzivatelov, odoberat ich z nich, alebo si moze k nim pridat vlastnu poznamku.
Contents |
Priatelia a nepriatelia
Zoznam priatelov sluzi uzivatelovi ako contact-list. To znamena, ze vdaka nemu moze rychle zistit informacie o tychto uzivateloch, alebo im poslat spravu. Tiez moze zistit, ci su prihlaseni, ci pripadne away, cize dlhsiu dobu nic nespravili, ale este neboli zo systemu odhlaseni.
Zoznam nepriatelov sluzi naopak ako ignore-list. Umoznuje uzivatelom vybrat konkretnych uzivatelov, od ktorych budu potom ignorovat maily, pridane fotky a ine, tak ako to bude popisane neskor.
Poznamka: Uzivatel moze mat v systeme jedneho uzivatela oznaceneho sucasne aj ako priatela, aj ako nepriatela.
Pokial dojde v systeme k zakazaniu nejakeho uzivatela (atribut User.state), ktory uz bol pridany do zoznamu priatelov, pripadne zoznamu nepriatelov, tak tento uzivatel z prislusneho zoznamu po zakani nezmine. Bude sa v nom ukazovat aj nadalej spolu s ostanymi uzivatelmi. Na rozdiel od nich, ale pri nom bude upozornenie, ze bol zakazany.
Prehlad priatelov
V tomto prehlade sa zobrazia uzivatelovi vsetci uzivatelia systemu, ktorych ma oznacenych ako priatelov (vid triedu Friend). Zoznam bude obsahovat zakladne informacie o kazdom z nich a bude strankovany podla uzivatelom zvoleneho poctu uzivatelov na stranku (atribut Visitor.user_list_pagelen). Tento pocet si moze uzivatel zmenit rovnako, ako to bude popisane v kapitole Prehlad uzivatelov.
Uzivatel si moze vybrat, ako chce zoznam priatelov utriedit. Na vyber bude mat viacero moznosti (atribut Visitor.user_list_sort), ktore budu popisane v kapitole Prehlad uzivatelov. K dispozicii bude mat navyse triedenie podla tagu skupiny priatelov (atribut Friend.tag). Uzivatel si moze tiez zvolit styl zobrazovania prehladu (atribut Visitor.user_list_style), tak ako to bude popisane tiez v kapitole Prehlad uzivatelov.
Prehlad bude obsahovat nasledujuce informacie:
- Meno, ktore si uzivatel k priatelovi priradil (atribut Friend.rename). Pokial tak neurobil, bude sa mu namiesto neho zobrazovat normalne zobrazovane meno priatela (atribut User.Profile.display_name).
- Stav prihlasenia, cize informacia o tom, ci je uzivatel v systeme online, away, alebo offline. Jednotlive stavy boli popopisane v kapitole Uvodna stranka uzivatela a v prehlade budu pre nazornost rozlisene ikonkami.
- Posledne prihlasenie ponesie informaciu o tom, kedy a ako dlho je, alebo bol, konkretny uzivatel v systeme naposledy prihlaseny. Tato informacia bude vyzerat nasledovne:
- Pokial je uzivatel online, zobrazi sa informacia o tom, ako dlho je prave v systeme prihlaseny. Tento cas sa ziska ako rozdiel medzi aktualnym casom a casom jeho posledneho prihlasenia (atribut User.last_login).
- Pokial je uzivatel away, zobrazi sa len informacia o tom, ze je away.
- Pokial je uzivatel offline (ci uz logicky, alebo fyzicky), zobrazi sa cas jeho poslednej aktivity v systeme (atribut User.last_access).
- Skupinu priatelov, do ktorej ho uzivatel zaradil zvolenym tagom (atribut Friend.tag).
- Poznamku k danemu uzivatelovi, pokial ju zadal (atribut Friend.notes).
Poznamka: Na rozdiel od rychleho prehladu priatelov, ktory bol popisany v kapitole Uvodna stranka uzivatela, sa tu budu zobrazovat vsetci priatelia, teda aj ti co su offline.
Prehlad nepriatelov
Prehlad nepriatelov sa uzivatelovi zobrazi rovnako ako prehlad priatelov. Bude si tiez moct prisposobit styl zobrazovania, pocet uzivatelov na stranku a ich triedenie rovnakym sposobom, ako to bolo popisane vyssie.
Pri kazdom uzivatelovi z tohto zoznamu bude zobrazene meno uzivatela (atribut User.Profile.display_name), stav prihlasenia, posledne prihlasenie, prip. dlzka aktualneho prihlasenia, tak ako to bolo popisane vyssie. Zaroven sa pri kazdom uzivatelovi v tomto zozname zobrazi aj poznamka o nepriatelovi (atribut Enemy.notes).
Okrem tychto udajov bude pri kazdom nepriatelovi uvedeny zoznam veci, ktore sa maju od neho ignorovat. Mozu to byt: maily, komentare, prispevky v diskusiach albumov alebo skupin a fotky (atribut Enemy.ignore).
Poznamka: Na rozdiel od priatelov si uzivatel nemoze k nepriatelom zadat vlastne pomenovanie a ani prislusnost k skupine nepriatelov.
Profil uzivatela
Uzivatel si moze pozriet detailne informacie v profile o kazdom uzivatelovi zo zoznamu priatelov aj zo zoznamu nepriatelov, rovnako ako to moze spravit napr. v prehlade vsetkych uzivatelov systemu.
Zobrazenie detailu profilu uzivatela bude popisane v kapitole Prehlad uzivatelov.
Uprava priatela
Uzivatelov v zozname priatelov si moze uzivatel dalej upravovat. Moze tak zmenit informacie, ktore do systemu zadal pri ich pridavani.
Pri uprave priatela sa uzivatelovi zobrazi formular s nasledovnymi polozkami (predvyplnenymi aktualnymi hodnotami):
- editacne pole pre zobrazovane meno (atribut Friend.rename)
- editacne pole pre poznamku k priatelovi (atribut Friend.notes)
- editacne pole pre tag skupiny priatelov (atribut Friend.tag) spolu s moznostou vybrat nejaku konkretnu polozku zo vsetkych uzivatelom zadanych tagov skupin pre priatelov
Pred odoslanim a naslednym ulozenim novych udajov sa skontroluje, ci zadane udaje nepresahuju povolene dlzky. Dlzka poznamky k priatelovi je obmedzena hodnotou atributu GlobalSettings.User.max_notes_length.
Pokial bude vsetko v poriadku, udaje sa ulozia do systemu. Pokial uzivatel prekroci povolenu dlzku niektorej polozky, zobrazi sa mu formular s posledne zadanymi hodnotami a oznamenim, ktore polozky su prilis dlhe a musi ich teda upravit.
Uzivatel moze upravu priatela zrusit. Vtedy sa do systemu neulozi ziadna zmena.
Poznamka: Ziaden atribut (meno, tag ani poznamka) nie je povinny a uzivatel ich moze nechat nevyplnene.
Poznamka: Na rozdiel od tagov fotiek, tagy skupin priatelov nemaju ziadne obmedzenia na nepovolene znaky. Tagmi mozu byt lubovolne retazce, pokial nepresiahnu povolenu dlzku (celosystemove nastavenie).
Odobranie priatela
Uzivatel sa moze casom rozhodnut, ze uz nechce mat daneho uzivatela oznaceneho ako priatela. V takomto pripade ho moze zo zoznamu priatelov odobrat.
Pri odobrani konkretneho priatela sa uzivatelovi zobrazi ziadost o potvrdenie tejto akcie. Po potvrdeni bude uzivatel zo zoznamu priatelov odobrany. Pri nepotvrdeni nedojde k ziadnej zmene.
Uprava nepriatela
Uzivatelov v zozname nepriatelov si moze uzivatel dalej upravovat rovnako ako v zozname priatelov. Moze tak zmenit informacie, ktore do systemu zadal pri ich pridavani.
Pri uprave nepriatela sa uzivatelovi zobrazi formular s nasledovnymi polozkami (predvyplnenymi aktualnymi hodnotami):
- editacne pole pre poznamku k nepriatelovi (atribut Enemy.notes)
- mnozina checkboxov moznych ignorovatelnych veci v systeme (atribut Enemy.ignore)
Pred odoslanim a naslednym ulozenim novych udajov sa skontroluje, ci dlzka poznamky k nepriatelovi nepresahuje hodnotu atributu GlobalSettings.User.max_notes_length. Pokial bude dlzka v poriadku, udaje sa ulozia do systemu. Pokial dlzku uzivatel prekroci, zobrazi sa mu formular s posledne zadanymi hodnotami a oznamenim, ze ju musi upravit.
Uzivatel moze upravu nepriatela zrusit. Vtedy sa do systemu neulozi ziadna zmena.
Poznamka: Atribut poznamka nie je povinny a uzivatel ho moze nechat nevyplneny.
Poznamka: Ak uzivatel pri nepriatelovi odskrta vsetky veci na ignorovanie, tj. nebude od neho ignorovat nic, ostane dany uzivatel nepriatelom len naoko. To znamena, ze aj ked v zozname nepriatelov uvedeny bude, voci uzivatelovi bude vystupovat ako keby tam nebol.
Odobranie nepriatela
Uzivatel sa moze casom rozhodnut, ze uz nechce mat daneho uzivatela oznaceneho ako nepriatela. V takomto pripade ho moze zo zoznamu nepriatelov odobrat.
Pri odobrani konkretneho nepriatela sa uzivatelovi zobrazi ziadost o potvrdenie tejto akcie. Po potvrdeni bude uzivatel zo zoznamu nepriatelov odobrany. Pri nepotvrdeni nedojde k ziadnej zmene.